Teknoloji

Apple, AB’deki kullanıcılara yeni bir uygulama indirme yolu daha sunuyor

Apple, AB’de iPhone uygulamalarını indirmek için yeni bir seçeneği daha duyurdu ve Cupertinolu dev, bu bahardan itibaren geliştiricilerin iOS uygulamalarını AB kullanıcılarına doğrudan geliştiricinin sahip olduğu bir web sitesinden dağıtmasına izin vereceğini söyledi.

AB’deki mobil cihaz kullanıcıları için alternatif uygulama mağazalarına izin verilmesini zorunlu kılan Dijital Pazarlar Yasası kapsamında Apple, müşterilerin iPhone uygulamalarını indirmeleri için başka bir olasılık daha eklemeyi planlıyor. Apple’ın Geliştirici blogunda duyurduğuna göre “Bu baharın sonlarında bir yazılım güncellemesiyle kullanıma sunulacak olan Web Dağıtımı, yetkili geliştiricilerin iOS uygulamalarını doğrudan geliştiricinin sahip olduğu bir web sitesinden AB kullanıcılarına dağıtmasına olanak tanıyacak. Apple, yetkili geliştiricilere, uygulamalarının web üzerinden dağıtımını kolaylaştıran, sistem işlevleriyle entegre olan, kullanıcıların uygulamalarını yedekleyen ve geri yükleyen ve daha fazlasını sağlayan API’lere erişim sağlayacak.”

iOS 17.5 ile birlikte sunulacak gibi gözüken bu güncelleme, geliştiricilerin AB’deki Uygulamalar için Alternatif Şartlar Eki’ni de kabul etmesi gerektiği anlamına geliyor. Geliştiriciler bu değişikliği kabul ettiğinde mevcut App Store kurallarına bağlı kalmayacak olsalar da, kendi uygulamalarını sunarken bu “özgürlüğü” seçmenin bazı dezavantajları da bulunuyor.

Bu geliştiriciler için AB’de iPhone uygulamalarını indirme esnekliği, alternatif uygulama mağazalarını kullanma ve satın alma işlemine bağlantı verme gibi bazı imkanlar sunacak. Satın alma işlemine bağlantı verme izni ise, geliştiricilere, kullanıcıları harici bir web sayfasında dijital ürünler veya hizmetler için bir işlemi tamamlamaya yönlendirirken promosyonların, indirimlerin ve diğer fırsatların nasıl tasarlanacağını seçmek gibi avantajlar sunacak. Ayrıca Apple tarafından sağlanan ve önemli satın alma ve promosyon amaçlı kullanım durumları için optimize edilmiş tasarım şablonları isteğe bağlı olacak.

menderes-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu