Haber

Manisa’da baba ve oğlunu kuyuda öldürmekle suçlanan zanlılar birbirlerini suçladı.

Manisa’nın Salihli ilçesinde 28 yaşındaki Aytuğ Demir ile 2 yaşındaki oğlu Batu Demir’in konutlarının bulunduğu sitedeki artezyen kuyusunda ölmesine ilişkin soruşturmada, site yöneticisi ve polisin ifadeleri alındı. “Kasten taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verme” suçundan tutuklanan sondaj şirketi yetkilisi ortaya çıktı.

İlçeye bağlı Barış Mahallesi’nde 84 adet üç katlı müstakil evin bulunduğu Gülnar Sitesi’nde 5 Ocak’ta meydana gelen olayla ilgili soruşturma Salihli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyor.

İnceleme kapsamında, baba ve oğlunun yaşamını yitirdiği 60 metre derinliğindeki sondaj kuyusu için Devlet Su İşleri’nden (DSİ) gerekli iznin alınmadığı, bölgenin ulaşıma kapatıldığı belirlendi. yer altı suyu tahsisi olduğu ve kuyunun açılmasına ilişkin mahal karar defterinde kayıtlı herhangi bir karar bulunmadığı tespit edilmiştir.

Tutuklanan şantiye müdürü emekli HA öğretmen, sahanın yeşil alanlarının sulanması için sondaj firmasıyla anlaşma yaptığını ve kuyuyu yaklaşık 6 ay önce açtığını, sondajı saha karar defterine işlemediklerini iddia etti. çünkü bahçenin genel bakımı kapsamında değer veriyorlardı.

Sondaj 60 metre derinliğe ulaştığında kuyuda umdukları ölçüde ve kalitede su bulamadıklarını kaydeden HA, çalışmaları durdurduklarını belirterek, az miktardaki suyu kullanmakta tereddüt ettiklerini söyledi. ulaşıldığını, suyu analiz ettirerek sonuç ve maliyet hesaplarına göre kuyunun geleceğine karar vermeyi planladıklarını söyledi.

Kuyunun üzerini ahşap ve arm modülleri ile kapattıklarını anlatan HA, kuyunun açılması için DSİ’den izin alınması gerektiğini bilmediğini, alanın yeraltı suyu tahsisine kapatıldığını bilmediğini, sondaj şirketinin kuyu açtığını iddia etti. onu bu konuda uyarma.

Sondaj firması yetkilisi site yöneticisini suçladı

Sondaj şirketi yetkilisi V.V. ise, Salihli ve çevresinde yıllardır sondaj yaptıklarını, derinliği 10 metreyi geçen kuyular için DSİ’den izin alınması gerektiğini bildiğini ancak sorgulamadığı için bunları sorgulamadığını ileri sürdü. kendilerine işi veren site yöneticisinin oldukça profesyonel olduğunu düşünmüş ve gerekli izin ve başvuruları yaptıktan sonra işi kendilerine vermiştir.

Sondaj çalışmalarının istedikleri gibi gitmemesi üzerine 60’ıncı metrelerde çalışmayı bıraktıklarını belirten V.Ç. Bunun ihmal olmadığını savunarak, kuyunun kapatılmasının şirketin değil site yönetiminin sorumluluğunda olduğunu savundu.

Etkinlik

Salihli ilçesine bağlı Barış Mahallesi’nde bulunan Gülnar Sitesi’nde 5 Ocak akşamı ailesi tarafından yürüyüşe çıkarılan 2 yaşındaki Batu Demir, çapı 30 santimetre derinliğinde artezyen kuyusuna düştü. Kaçak olarak açıldığı belirtilen 60 metrelik kuyuya baba Aytuğ Demir oğlunu kurtarmak için girdi.

Haber verilmesiyle bölgeye sağlık, itfaiye, AFAD ve UMKE ekipleri sevk edilirken, çalışmaların 10’uncu saatinde kuyunun 15’inci metresinde Aytuğ Demir ile oğlu Batu’nun cansız bedenleri bulundu.

3 yıl önce evlendiği ve 1 çocuk babası olduğu belirtilen Yağmur-Aytuğ Demir çiftinin 2 ay önce siteye taşındığı öğrenildi.

Olayla ilgili gözaltına alınan şantiye yöneticisi HA ile kaçak artezyen kuyusu açtığı belirtilen şirket yöneticisi V.Ç, “kasten taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak” suçundan tutuklandı. .

Yaklaşık 6 ay önce site bahçesinde kullanmak üzere su bulmak için açılan kuyuda istenilen miktarda su bulunamadığı ve üzerinin kapatılmadığı iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu