Haber

Ekrem İmamoğlu’ndan Erdoğan taklidi: Nereden nereye…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Şişli Habitat Yeni Nesil Yaşam Merkezi”nin açılışında konuştu.

İmamoğlu, konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taklit ederek ‘Nereden nereye’ ifadesine atıfta bulundu. İmamoğlu, “Tabii burası böyle bir tanıma uyan bir yer ve böyle yapınca ‘çok benziyorsun’ falan diyorlar fesuphanallah… Nereye diyeyim başka yapsınlar” dedi. analoji.”

İmamoğlu, Erdoğan’ın Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya’yı Erdoğan’ı taklit ederek azarlamasını eleştirdi.

“İddia ediyorum ki; İBB olarak sessiz ve derin bir devrime çıkıyoruz” diyen İmamoğlu, şunları kaydetti:

“Yaptıklarımızın ve ortaya koyduğumuz yönetim felsefesinin, sadece siyasi partimizin üyeleriyle değil, tüm paydaşlarımızla, hatta paydaşlarımızla, katılımcılarımızla bile ortak akıl arayacak nitelikte olduğunu düşünüyorum. İttifakımız olan siyasi partilerin mensupları kadar, bugün İstanbul’da muhalif olan diğer partilerin temsilcileriyle de ahlaklı, dürüst, adil bir yönetim modeli arayışında olan İstanbul’uz ve bu kimliğimiz adeta… Türkiye Cumhuriyeti’nin düşlediği güzel günlerin Ar-Ge’si.Yönetim modeli olarak inovasyon merkezi gibi.Attığımız her adım Ar-Ge modeli gibi.Bu anlamda çöpe atıyoruz ve bir çıkmazdayız. ülkemiz için ne kadar büyük bir ölçekte olduğunu tasavvur edemeyecek durumdayız.Eğer böyle bakmazsanız kısır kalırsınız.Ne yazık ki dünyanın mevcut ihtiyaçlarına ve günümüz kuşağının taleplerine cevap veremezsiniz.O bakımdan zihniyet devrimi denir tion. Lütfen bizi bu yönden takip edin. .

BU SAATTEN SONRA HİÇ KİMSE İSTANBUL’U UMUTSUZ YÖNETEMEZ: Vatandaşın şehre ve yerel yönetime bakış açısını değiştiriyoruz. O kadar çok şey yapıyoruz ki bundan sonra kimse İstanbul’u pervasızca yönetemeyecek. İstanbul’un dinamiklerini, bireylerini ve insanlarını yok sayarak eskisi gibi keyfi yönetemeyecek. İstanbul halkı, yanlış işler yapmaya çalışan yöneticilerin karşısına her zamankinden daha cesur çıkacaktır. ‘Gerçeği gördük. Aksine, daha iyisini talep ediyoruz. ‘Böyle olmaz böyle şeyler’ diyecek, yöneticilere parmağını gösterecek. Mesela İstanbul’un milyonlarca metrekarelik yeşil alanlarına gözlerini dikemeyecekler. ‘Kıyıdan kıyıya bina yapacağız’ diye düşünemeyecekler. Çünkü şehir ormanlarının yıllarca, on yıllarca sır olarak saklandığını gördüler. Neden gibi? Bu değişimi sağlayan bizler, şimdi İstanbulluların o kent ormanlarında çok keyifli anlar ve anılar yaşamasına olanak sağlıyoruz. İstanbullular artık bu tür tehditlere izin vermeyecek. Örneğin şu anda dere yataklarında 15-16 noktada milyonlarca metrekarelik yaşam vadilerini hizmete açmayı başarıyoruz. Bu adımın ardından uçsuz bucaksız vadileri gören vatandaşlarımız, bu alanlarda kurulabilecek hayalleri hissetti ve yaşadı. Bundan sonra asla ve asla aksini kabul etmezler. Buna niyet edenler karşısında en güçlü karaktere sahip İstanbulluları bulacaktır.

HER ZAMAN YANLIŞ KARŞISINDA KURUMLARI AYAKTA AYAKTA OLACAKTIR: İstanbullular yanlışların karşısında her zaman dimdik duracaktır. Haliç Tersanesi’ni hayata geçirirken kültür sanat merkezi yapmak gibi… Paşabahçe Vapuru gibi bu şehrin hatıralarını, değerli hikayelerini yine kendi tersanemizde yaşatmak için güçlü bir çaba… Kendi denizimizi üretmeye başlamak yine o tersanede taksiler; İstanbul’un fiilen ne ölçüde kabiliyetli alanlara sahip olduğunun bir göstergesidir. Bundan sonra hiçbir yönetim bir alanı, bir mekanizmayı etkisiz hale getirip, o alan üzerinden rant elde etmeye cesaret edemeyecek. Buna niyet edenler karşısında en güçlü karaktere sahip İstanbulluları bulacaktır. Sadece 3,5 yılda İstanbullular, iddia ediyorum, o kadar güzel şeyler görmüş ve yaşamışlar ki, hiç kimse İstanbulluları bu hizmetlerin kalitesizliğine veya kalitesizliğine ikna edemeyecek.

İSTANBULLAR DAHA FAZLA ANAOKULU, YURT, İŞ BURASI VE TARIM YARDIMLARI İSTEYECEK: İstanbullular artık belediyelerinden daha fazla kreş talep edecek. Eskiden çocuk odasını bile hatırlayamayan İstanbullular daha fazlasını isteyecek. İstanbullular artık sadece kreş değil, yurt da isteyecek. Daha önce tek yatak bile üretemeyen İBB, şimdi 2023 Eylül’de hatasız 6 bin yatağa çıkıyor. Takviye nedir bilmeyen İstanbullu çiftçiler, ‘Üretimim için gerekli tohumu buradan istiyorum’ diyor. sen, mazotu senden istiyorum; Desteğim nerede? ‘Bazı işleri sözde vakıf ve derneklerin istismarına bırakmayın. ‘Bizimle güzel işler üretin’ diye yöneticilerin karşısına çıkacaktır. İBB, vatandaşlara iş bulma sıkıntısı yaşamadı. Açtığımız Bölge İstihdam Büroları ile yaklaşık 100 bin kişiye İstanbul özel şubesinde iş bulma başarısını göstermiş bir mekanizma kurduk. Ondan sonra şuurlu, akılcı hesabını yöneticilere soracak, ‘Söyleyin bakalım kaç kişiye iş bulmada, o mesleğe göre iş bulmada destek oldunuz’. Biz İBB tarihinde ilk kez -üzülecek bir şey- ilk kez üst düzey idari ekiplere ‘kadın’ demiyorum, İBB’yi erkek belediye değil, belediye yapan bir belediye yaptık. kadın-erkek eşitliğinin ön saflarında yer alır. . Bundan sonra bir yönetimde özellikle bu şehrin yiğit kadınlarının eksikliğini gören vatandaşlar parmaklarını gösterecek ve böyle bir hesap soracaktır.

BİR ÇOK KİŞİ GÖNDERECEĞİZ, AZ KALDI: İnsana saygı ve kente sahip çıkma anlayışıyla, vatandaşın kente ve yerel yönetime bakış açısını değiştiren çok özel çalışmalar yaptığımıza yürekten inanıyorum. Örneğin bugün hep birlikte açılışını yapacağımız Habitat Yeni Nesil Ömür Merkezi. Bu ilaç nasıl çalışır? Bunu söylesem bana inanır mıydın? ‘Akşam düşündüm, sabah aynısını yaptım, oldu.’ Olumsuzluk. Bu şehrin yöneticilerine, bu şehrin insanlarına, açık platformlarına güvenerek, onların akıllarına, bilgilerine ve fikirlerine kendimi emanet ederek, bu alanların var olmasını sağlayan bir yönetişim modeline öncülük ediyor ve moderatörlük yapıyorum. Tüm yaptığım bu. Yani zihinlerinin açık, fikirlerinin açık olduğu ve aynı zamanda kendilerinden özgürce söz ettikleri bir mekanizma kurma becerisini gösterdiğiniz zaman size o kadar hoş, o kadar karakterli ve o kadar kalıcı hizmetler getiriyorlar ki. Onun için bu yeni nesil yaşam merkezi çok işlevli, kaliteli, çok özel bir merkez. Çalışmak, üretmek, öğrenmek, eğlenmek için mükemmel bir yer. Umudun yeri, yarışın yeri. Ama doğru ırk, beyefendi yarışı. Birinin ayağına basarak değil. Seçimi kazanan bir kişinin elinden seçimi alarak değil. Ya da millet iradesini hiçe sayarak millet iradesinin önüne geçip ‘Ben her şeye gücüm yeter’ diyenlerin yeri burası değil. Aslında, sadece bir avuç kaldı. Onları da göndereceğiz. Umarım yakında.”

25 YILDIR KAMU ALANLARININ BİLE YENİLENME ALANLARINA DÖNÜŞTÜĞÜ İSTANBUL’DA YAŞADIK: İstanbul’da yaşanan zihniyet devriminin güzel bir özeti bu. 25 yıldır halka açık alanların bile kiralık alana dönüştüğü bir İstanbul’da yaşıyoruz. İstanbul nerede halka açık bir yer görse, ‘Burası ne zaman AVM olacak? ‘Ne zaman başka bir konuta ya da böyle bir mekana dönüşecek’ demeye başladığı bir İstanbul’da yaşıyordu. Biz sadece bunu tersine çevirdik. Kamu alanlarını vatandaşların kullanımına açmakla yetinmiyoruz. İhtiyaç halinde özel şubede çok özel bir ortak bulursanız, özellikle onlarla işbirliği yaparsanız çok değerli kamu yararına mekanlar üretebilir; işte bir örnek. Bu itibarla bu binanın sahibi Tufan Bey’e (Balkan) bizimle olan akıl, fikir birliği ve gönül birliği için canı gönülden teşekkür ederim. Burası bir alışveriş merkezi olarak kullanılırken bir anda ortak akıl ve ortak seyahatin olduğu yeni nesil bir yaşam merkezine dönüştü. Şimdi ise 500 kişilik kapasiteye ve 25 bin kitaplık dev bir arşive sahip Habitat Kütüphanesi burada. Yine 500 m2’lik bir stant salonu ve içerisinde atölyenin de yer aldığı habitat sanat alanı bulunmaktadır. 200 kişi kapasiteli iki etaplı habitat sahneleri bulunmaktadır. 10 bin metrekare alan üzerinde konumlanan İstanbul Planlama Ajansı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Çekirdek Girişimcilik Merkezi ile bu şehrin yetenekli gençlerine ve girişimci gençlerine çok özel bir statü açılacak. Liseden mezun olmaktan gurur duyduğum değerli hocam Gülsün (Sağlamer) hanıma, işbirliği için teşekkürlerimizi sunarız; teşekkürler, var.

İSTANBUL KÜTÜPHANESİ BAĞCILAR MEYDANI’NDA İLK 3: İstanbul Kitabevi çok özel bir yer. Sayıyı sürekli artırıyoruz. ‘İstanbullular kitap okur mu, okumaz mı? Satacak mı satmayacak mı?’ O kadar özenimiz yok, bir tedbirimiz yok. Ancak gördük ki Bağcılar Meydanı’nda iyi bir kitapçı açarsanız Bağcılar Meydanı’ndaki kitabeviniz İstanbul Kitapevleri arasında ilk üçe girer. Bu ülkenin güzel insanlarına ne verirseniz verin, hangi bölgede, hangi şehirde, hangi köyde, hangi mahallede güzel şeyler elde etmeye çalışan iyi kalpli insanlar var. Bu cennet toprağın güzel çocukları var. Onlara düzgün hizmet ettiğin sürece. Bu yüzden her İstanbul Kitabevi’ne ayrı bir güzellikle bakarım. Yemek yenecek yerler olacak. Her gün onbinlerce bireye hizmet verecek çok işlevli bir kamusal yaşam merkezi. Tüm İstanbulluları, sevgili gençleri, İstanbul’un göbeğindeki bu alana bekliyorum. Tabii burası böyle bir tanıma uyan bir yer. Ben böyle yapınca ‘çok benziyorsun’ falan diyorlar fesuphanallah.

YAŞAM MERKEZİ SAYISI ARTACAK: Ömür merkezleri, spordan eğitime, sağlıktan istihdama farklı hizmetlerin bir adreste, bölgesel ihtiyaçlara göre bir arada sunulduğu sosyal yaşam alanlarıdır. Şişli Habitat Yeni Nesil Uzun Ömür Merkezimiz tam da bu konumla çalıştı. Bu bağlamda girişimcilik merkezimize bu merkezin içinde bir kez daha dikkat çekelim. Burası İTÜ Arı Teknokent ve İstanbul Planlama Ajansı Çekirdek Girişimcilik Merkezi olacak. Girişimcilik ekosistemine girmek isteyen gençlerin ve zaten ekosistemin bir modülü olan genç girişimcilerin çalışmalarına destek olacak. ‘300 Günde 300 Proje’ kapsamında buranın bu kadar özel bir konseptle dekore edilmesi ve değerlenmesi beni çok mutlu etti.

ASLA ABONE OLMAYACAĞIZ: Tüm bu yatırımların ve bu hizmetlerin kısa sürede hayata geçmesinin ardında yatanlar; Liyakata ve adalete dayalı bir anlayışla hareket etmenin, bu milletin güzel parasını ve bütçesini ahlaklı bir şekilde harcamanın ve bu sayede merhametini artırmanın ödülümüzdür. Gücümüzü milletten alıyoruz. Kendimizi milletimize karşı sorumlu hissediyoruz. Başımız ancak milletimizin önünde eğilir. Çok açık. Bunu herkesin bilmesini sağlayın. Hepinizin huzurunda kendini milletten üstün gören hiçbir odak karşısında asla boyun eğmeyeceğiz. Bu duygu ve kararlılıkla, bu merkezin açılmasında emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma, çalışma arkadaşlarıma, mimarlarımıza, emeğini ortaya koyan, aklını ve fikrini bize katan herkese teşekkür ediyorum.” (HABER) MERKEZ)

kesan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort